Bakan Muş: Baştuğ’un Çelik İhracatındaki Rolü Çok Önemli

Bakan Muş: Baştuğ’un Çelik İhracatındaki Rolü Çok Önemli

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "2023’e Doğru Şehir Buluşmaları" Osmaniye programı kapsamında Osmaniye OSB’de faaliyet gösteren Baştuğ Metalurji tesislerini ziyaret etti. Bakan Muş, "Baştuğ’un çelik ihracatındaki rolü çok önemli" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" Osmaniye programı kapsamında Osmaniye OSB’de faaliyet gösteren Baştuğ Metalurji tesislerini ziyaret etti.

Baştuğ Metalurji tesislerine Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ve bölge protokolüyle birlikte giden Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve beraberindeki heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ ve şirket yöneticileri karşıladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ziyaretinde, Türkiye'nin ve dünyanın içerisinden geçtiği süreci, ne yapmak istediklerini, nereye gitmek istediklerini ve gelecek beklentilerini ele alacaklarını anlattı. 

Mustafa Baştuğ’a sektör ihracatında gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür eden Bakan Muş, "Baştuğ’un çelik ihracatındaki rolü çok önemli." dedi.

9 ayda 300 milyon dolarlık ihracat

Türkiye’nin en önemli çelik üreticilerinden biri olan Baştuğ’un 2022 yılı üretim, ihracat, istihdam ve vergi sıralaması konularında Bakan Muş’a brifing veren Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, 2022 yılının ilk 9 ayında birçok ülkeye 300 milyon dolar ihracat yapıldığını, yıl sonu hedeflerinin ise 400 milyon dolar ihracat gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Mustafa Baştuğ, Baştuğ Group bünyesinde 1450 çalışan bulunduğunu belirterek, üretim, ihracat, istihdam ve vergi ödemeleriyle birlikte çok daha iyi bir performans hedeflerine dikkat çekti. Yerli ve milli yatırım, üretim hedeflerini çok önemsediklerini kaydeden Baştuğ, Türkiye’nin üretimden gelen gücüyle Dünya’da en önemli çelik ihracatçısı ülkelerden birisi olması için çalıştıklarının altını çizdi.

Mustafa Baştuğ, ziyaretin anısına Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a demir üretiminin tarihini temsil eden at nalı figürü hediye etti. At nalının demirin insanlığa sunduğu mucizeler açısından çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Baştuğ Metalurji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ’a, ülkesine hizmet eden başarılarla dolu bir Türk sanayicisi olması ve kıymetli hediyesinden dolayı teşekkür etti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a takdim edilen At Nalı hediyesinin önemi ise şu cümlelerle ifade edildi;

Demircinin ilk günkü şanını paylaşıyoruz.
Nalbantın toynaklar altında gizli ustalığı kadar vazgeçilmez;
Betonun, sütunun, temelin, köprünün içindeki ustalığımız.
Ama demir de ilk günkü şanını yaşıyor bizimle.
Gizli saklı da olsa, görünmez, gömülü, kaplı da olsa
Bir kuyumcu ustalığıyla işleniyor
Çünkü işimiz, ezelden kutsalımız. "