ANASAYFA | HABER ARŞİVİ | VİDEO HABERLER | GÜNCEL | YEREL YÖNETİMLER | ULUSAL | SİYASET | KÜLTÜR SANAT | SPOR  

HABERLER | FACEBOOK : KANAL33 - INSTAGRAM : KANAL33 - TWITTER : MERSİNKANAL33 - WHATSAPP İHBAR HATTI : 0538 967 18 17    

SON DAKİKA |

MERSİN’DE FAZLA GÜRÜLTÜYE SON | KANAL 33 TELEVİZYONU
MERSİN’DE FAZLA GÜRÜLTÜYE SON...

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENTTE YAŞAYANLARIN SAĞLIĞINI KORUMAK, KENTLİNİN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK AMACIYLA, MERSİN’İN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ OLAN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ İÇİN EYLEM PLANI UYGULAMASINA BAŞLIYOR.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENTTE YAŞAYANLARIN SAĞLIĞINI KORUMAK, KENTLİNİN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK AMACIYLA, MERSİN’İN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ OLAN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ İÇİN EYLEM PLANI UYGULAMASINA BAŞLIYOR.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE ‘MERSİN İLİ HASSAS ALANLARINDA GÜRÜLTÜ AZALTIMI, ALTERNATİF SENARYOLARIN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ’NE İMZA ATARAK GÜRÜLTÜ EYLEM ÇALIŞMA PLANI’NA 2016 YILINDA BAŞLAMIŞTI. 2018 YILI MAYIS AYINDA GÜRÜLTÜ HARİTASINI VE EYLEM PLANINI TAMAMLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ,  BAKANLIK TARAFINDAN DA GEÇERLİ NOT ALDI.

2 YILDA PROJESİ TAMAMLANAN GÜRÜLTÜ EYLEM PLANI, ÖNCE MERSİN’İN GÜRÜLTÜ SKORUNUN YÜKSEK OLDUĞU YERLERİ TESPİT EDEREK İŞE BAŞLADI. ARDINDAN GÜRÜLTÜNÜN AZALTILMASI İÇİN GÜRÜLTÜ KAYNAKLARI, GÜRÜLTÜ SKORLARI, GÜRÜLTÜ SENARYOLARI, GÜRÜLTÜYÜ AZALTACAK ÇÖZÜM VE STRATEJİK ÖNERİLER HAZIRLANDI. PLAN SADECE MERKEZDE DEĞİL, TRAFİK VE NÜFUSUN YOĞUN OLDUĞU İLÇELERDE DE UYGULAMAYA ALINDI.

EYLEM PLANINDA TÜM DETAYLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK MODELLEME YAPILIRKEN, GÜRÜLTÜ AZALTIM MİKTARI, KİŞİ SAYISINDAKİ AZALMA, FAYDA-MALİYET ANALİZİ VE BENZERİ TEKNİK AYRINTILAR DA YAPILDI. BU ANLAMDA MERSİN İLİ GÜRÜLTÜ PLANI TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI VE EN DETAYLI EYLEM PLANI OLARAK GÖRÜLÜYOR.

GÜRÜLTÜ, DEPRESYONA SEBEP OLUYOR

YAPILAN ARAŞTIRMALARDA MERSİN’İN EN BÜYÜK GÜRÜLTÜ SORUNU YÜZDE 90’LIK ORANLA TRAFİK OLARAK BELİRLENDİ. BUNUN EN BÜYÜK SEBEPLERİNDEN BİRİSİ İSE, TUİK VERİLERİNE GÖRE 2018 NİSAN AYI SONU İTİBARİ İLE MERSİN’DE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISININ 599 BİN 668 ULAŞARAK GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE YOL AÇMASI. YİNE VERİLER GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN İNSANLARI SİNİRLİ VE STRESLİ HALE GETİRDİĞİNİ, YORGUNLUK, DEPRESYON GİBİ BELİRTİLERİN DE BAŞLANGICINA SEBEP OLDUĞUNU ORTAYA KOYUYOR.

BU AMAÇLA MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YAŞAM KALİTESİNİN ARTTIRILMASI, SAĞLIK SORUNLARININ ÖNLENMESİ VE MUTLU BİR KENTİN ZEMİNİN OLUŞTURULMASI AMACI İLE ÖNCE ULAŞIMDA EYLEM PLANI’NI UYGULAMAYA BAŞLADI. PLAN, ÖNCELİKLE SOKAKLARIN, CADDELERİN VE YOĞUN OLARAK TERCİH EDİLEN MEKÂNLARIN, OKULLARIN GÜRÜLTÜ SKORUNUN ÖLÇÜMLEMESİ İLE BAŞLADI. 3 KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLMEYE ALINAN PLANDA ÖLÇÜMLEME SABAH, AKŞAM VE GECE OLMAK ÜZERE DEĞERLENDİRİLDİ. GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN ULAŞIM KOŞULLARININ REVİZE EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI. BUNA BAĞLI OLARAK, TRAFİK HIZ SINIRLARI BELİRLENDİ, YOL YÜZEYİNİN TAŞ MASTİK ASFALT İLE KAPLANMASI, ŞERİT VE YÖN GENİŞLİK DEĞİŞİMİ UYGULAMASI, GÜRÜLTÜ BARİYERLERİNİN OLUŞTURULMASI, AĞIR TAŞITLARIN OTOBANA YÖNLENDİRİLMESİ VE EN ÖNEMLİSİ TOPLU TAŞIMAYI ÖZENDİREN ULAŞIM PROJELERİNİN HAZIRLANMASI İÇİN ÖNERİLER SUNULDU VE BİRÇOĞU HAYATA GEÇTİ.

DİĞER GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE SEBEP OLAN ETMENLER İSE EĞLENCE, SANAYİ GİBİ ÇEVRESEL FAKTÖRLER OLARAK BELİRLENDİ. EĞLENCE ALANLARINDAKİ GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ORANLARINDA İSE EN ÜST SIRAYI YENİŞEHİR, MEZİTLİ, SİLİFKE VE TARSUS ALDI. AYRICA EYLEM PLANI, YENİ YAPILACAK İMAR PLANLARINI DA İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE TASARLANDI. BÖYLECE SADECE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ENGELLENMİŞ OLMAYACAK, SESSİZ ALANLARIN KORUNMASI İLE İLGİLİ DE TEDBİRLER ALINMIŞ OLACAK.

KANAL 33 MOBİL


HAVA DURUMU

MERSIN
 

GEREKLİ LİNKLER
 

 

 

 

 

 
ANKET

  Kanal33'ü hangi saatler içinde daha sık izlemektesiniz..?


     AKŞAM

     GECE

     SABAH

     ÖĞLEN
  
  


ANASAYFA          |          İLETİŞİM           |           KÜNYE           |           GİRİŞ SAYFAM YAP           |           SIK KULLANILANLARA EKLE          |          GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
kanal33.com.tr © Copyright 2010-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA