ANASAYFA | HABER ARŞİVİ | VİDEO HABERLER | GÜNCEL | YEREL YÖNETİMLER | ULUSAL | SİYASET | KÜLTÜR SANAT | SPOR  

HABERLER | FACEBOOK : KANAL33 - INSTAGRAM : KANAL33 - TWITTER : MERSİNKANAL33 - WHATSAPP İHBAR HATTI : 0538 967 18 17    

SON DAKİKA |

OCAK-ŞUBAT 2018 İŞ GÜCÜ VE SANAYİ ÜRETİM İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI | KANAL 33 TELEVİZYONU
OCAK-ŞUBAT 2018 İŞ GÜCÜ VE SANAYİ ÜRETİM İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI...

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU İŞGÜCÜ VE SANAYİ ÜRETİM İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLADI. VERİLERE GÖRE İŞSİZLİK ORANI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE 2,2 PUAN AZALIRKEN YÜZDE 10,8 OLARAK GERÇEKLEŞTİ. KALKINMA BAKANI V MERSİN MİLLETVEKİLİ LÜTFİ ELVAN İSTHDAM TEŞVİKLERİYLE RAKAMLARIN 2018 YILINDA DA YÜKSELEREK DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLERKEN SANAYİ ÜRETİMİNİN DE ŞUBAT AYINDA YÜZDE 9,9 ORANINDA ARTTIĞINI VURGULADI.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMUNUN VERİLERİNE GÖRE MEVSİMSEL DÜZELTİLMİŞ  İŞSİZLİK ORANI SON İKİ AYDIR TEK HANEDE VE YÜZDE 9,9’LUK SEVİYESİNİ KORUYOR.2017 YILININ İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMLERİNE GÖRE SAĞLANAN 1 MİLYONUN ÜZERİNDE NET İSTİHDAM ARTIŞLARI 2018 YILINDA DA DEVAM EDERKEN  OCAK 2018 DÖNEMİNDE NET İLAVE İSTİHDAM 1 MİLYON 357 BİN KİŞİ OLARAK AÇIKLANDI.

UYGULAMAYA KOYDUKLARI  İSTİHDAM TEŞVİKLERİNİN ETKİSİYLE 2018 YILINDA DA EKONOMİNİN İSTİHDAM OLUŞTURMA KAPASİTESİNİN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMESİNİ BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEYEN KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN İŞGÜCÜNE KATILIM ORANLARINDAKİ ARTIŞLARIN  2018 YILINDA DA DEVAM ETTİĞİNİ  BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI (780 BİN KİŞİ) ARTARAK YÜZDE 52,1’E YÜKSELDİĞİNİ VURGULADI. . ÖZELLİKLE KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIM ORANINDAKİ (1,2 PUANLIK  ARTIŞ HIZLI BİR ŞEKİLDE SÜRMEKTEDİR DİYEN ELVAN . SON DÖNEMLERDE GÖZLENEN YÜKSEK İŞGÜCÜNE KATILIM ORANLARI VE DAHA YÜKSEK ORANDA İLAVE İSTİHDAMIN SAĞLANMASI EKONOMİDEKİ CANLILIĞIN, İSTİHDAM OLUŞTURMA KAPASİTESİNİN VE BEKLENTİLERİN OLUMLU YÖNDE DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. DEDİ.

GENÇ İŞSİZLİK ORANINDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE 4. 6 PUANLIK GERİLEME YAŞANDIĞINI SÖYLEYEN LÜTFİ ELVAN,   2017 YILININ İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN SANAYİ İSTİHDAMINDA GÖZLENEN POZİTİF KATKI 2018 YILINDA DA DEVAM ETMEKTEDİR. BU GELİŞMELER, BÜYÜMENİN KOMPOZİSYONUNA DAİR DE OLUMLU İŞARETLER VERMEKTEDİR. SANAYİ SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE 293 BİN KİŞİ ARTARKEN, HİZMETLER SEKTÖRÜNDEKİ ARTIŞLAR DA SÜRMEKTEDİR. HİZMETLER SEKTÖRÜ İSTİHDAMINDA (İNŞAAT DÂHİL) 992 BİN KİŞİLİK ARTIŞ (MEVSİMSEL DÜZELTİLMİŞ) KAYDEDİLMİŞTİR. TARIM İSTİHDAMI DA BU DÖNEMDE TOPLAM İSTİHDAMA POZİTİF KATKI SAĞLAMIŞTIR.İFADELERİNİ KULLANDI.

 TÜRKİYE İSTATİSTK KURUMU VERİLERİNE GÖRE  SANAYİ ÜRETİMİ ŞUBAT AYINDA YÜZDE 9,9 ORANINDA ARTARKEN . BU ORAN GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNDEKİ ORANIN YAKLAŞIK 3 KATI OLDUĞU AÇIKLANDI.

ŞUBAT AYINDA İMALAT SANAYİİNDE ÜRETİM YÜZDE 10,4  ALT SEKTÖRLERE BAKILDIĞINDA; MAKİNE VE EKİPMAN KURULUMU YÜZDE 16,7, ANA METAL SANAYİ YÜZDE 15, KİMYASAL VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN İMALATI 14,6, BİLGİSAYAR-ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİN İMALATI YÜZDE 13,2, GİYİM EŞYALARI İMALATI YÜZDE 11,8, GIDA ÜRÜNLERİ İMALATI YÜZDE 11,4 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDIĞI BİLDİRİLDİ. BAKAN ELVAN ,  SANAYİ ÜRETİMİNİN KOMPOZİSYONUNA BAKTIĞIMIZDA; TÜKETİM MALI, ARA MALI VE SERMAYE MALI İÇİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ YÜZDE 12,3 İLE SERMAYE MALI ÜRETİMİNDE GERÇEKLEŞMİŞTİR. BU DA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE YATIRIMLARDA GERÇEKLEŞMESİ BEKLENEN ARTIŞIN ÖNEMLİ BİR GÖSTERGESİDİR.DEDİ.

ELVAN ŞUBAT AYI SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ ARTIŞ, KAPASİTE KULLANIM ORANLARI, İHRACAT VE SATIN ALMA YÖNETİCİLERİ ENDEKSİ (PMI) İLK ÇEYREK BÜYÜMESİ İÇİN CANLI BİR REEL EKONOMİK AKTİVİTEYİ ORTAYA KOYMAKTADIR.BU DURUM 2017 YILINDAKİ GÜÇLÜ BÜYÜMEMİZİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR. EKONOMİMİZ; BÖLGEDEKİ VE DÜNYADAKİ JEOPOLİTİK RİSKLERE VE DIŞ KAYNAKLI ALGI OPERASYONLARINA RAĞMEN EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM ETMEKTE, GÜCÜNÜ VE SAĞLAMLIĞINI KORUMAKTADIR.  DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI.

KANAL 33 MOBİL


HAVA DURUMU

MERSIN
 

GEREKLİ LİNKLER
 

 

 

 

 

 
ANKET

  Kanal33'ü hangi saatler içinde daha sık izlemektesiniz..?


     AKŞAM

     GECE

     SABAH

     ÖĞLEN
  
  


ANASAYFA          |          İLETİŞİM           |           KÜNYE           |           GİRİŞ SAYFAM YAP           |           SIK KULLANILANLARA EKLE          |          GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
kanal33.com.tr © Copyright 2010-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA